Altınkılıç

Altınkılıç Eski Kaşar Peyniri

En verimli topraklarda yapılan mandracılıktan elde edilen eski kaşar peynirleri en lezzetli ve doğal haliyle sofralarınıza konuk oluyor. Balıkesir’in Gömeç ilçesinde 23 yıldır devam eden bu hikayede, Trakya Eski Kaşar peynirleri besleyici özelliğini kaybetmemesi ve insan sağlığına faydalı olması adına tüm akademik çalışmalarla desteklenerek varlığını devam ettiriyor.

Eski kaşar peyniri üretimlerinde koyun ve keçi sütlerinin yanı sıra belirli oranda inek sütünden de faydalanıyor. Kozak yaylasında ve Kaz dağlarında yapılan mandracılıkta, hayvanlarının yetişen kekik ve çeşitli bitkilerle beslenmesi ile eski kaşar peynirlerinin Altınkılıç’ta kendine has bir tadı ve aroması bulunmaktadır. Altınkılç, markasına özel olan aromasını hiç bozmadan üretilmesini amaç edinmiştir. Hep aynı lezzetle ve tazelikle gelecek nesillere taşınması için özel üretim sistemlerini geliştirmiş ve en iyisini üretmek için akademik çalışmalara yönelmiştir.

Trakya Eski Kaşar peynirleri 23 yıllık tecrübe ve geleneksel yöntemlerle üretilmektedir. Eski kaşar peynirleri üretiminde, çiğ sütün işlemesi ve olgunlaşması süreci disiplinli bir şekilde ilerlemektedir. Özel çuvallarla muhafaza edilerek minimum 180 gün soğuk hava depolarında olgunlaştırılması sağlanmaktadır. Altınkılıç firması, tüketicilere besleyici süt ve süt ürünlerini sunmanın yollarını araştırmakta ve  sağlıklı Eski Kaşar peynirleri sunmaktadır. Ürün içerisinde yalnızca süt, maya ve tuz bulundurmakta ve hiçbir katkı maddesi içermemektedir.  Kendisine has üretilen eski kaşar peynirleri, zengin besin kaynağı ile kemik gelişimini desteklemektedir. 

×