Altınkılıç

Altınkılıç Tulum Peyniri

Peynir kategorisinden birçok çeşit bulunduğu gibi, bu çeşitli peynirlerin üretim şekli ve aroması da birbirinden farklılık gösterir. Tulum peyniri ise üretim zamanında sabır gerektiren bir peynir çeşididir. Üretim aşamasında büyük titizlik ve özen vardır. Yapımı oldukça meşakkatli, dinlenmesi ise biraz zaman alır.

Tulum peynirlerinin yapım teknikleri bulundukları yöreye göre değişir. Yüksek oranda kalsiyum, protein, potasyum ve A vitamini değerine sahip İzmir tulum peynirleri, İzmir ve çevre illerinin yanı sıra Ankara pazarının da gözdesi haline gelmiştir. Altınkılıç tulum peyniri, İzmir’in elverişli yaylalarında beslenen inek, koyun ve keçi sütünden elde edilen eşsiz bir tada sahiptir.

Tulum peyniri üretimi için sağılan sütler 30 derece sıcaklığa getirilerek mayalanması sağlanır. Mayalanan sütler teleme haline getirildikten sonra kesilerek peynirin suları çıkarılır ve acı su atılır. Bez içerisinde bulunan teleme, Ph derecesine gelene kadar dinlendirilir. Bekletilen peynirin kesim işlemi yapıldıktan sonra, özel olarak hazırlanan salamura suyu ile birlikte tenekelere doldurulur ve ön olgunlaştırma işlemi başlatılır. Peynirler kapalı tenekeler içerisinde soğuk hava depolarına gönderilir ve minimum 90 günde peynirlerin olgunlaşması beklenir.

İzmir tulum peynirlerini kahvaltıların yanı sıra mevsim yeşillikleri ile birlikte ara öğünlerde de tüketilmeye uygundur. Tüketimi lezzetli ve hafiftir. Vitamin ve protein besin değeri ile besleyici ve doyurucudur. Sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Kalsiyum, protein, fosfor ve demir açısından kemik sağlığını korumaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnç sağlar. B vitamini ile kansızlığı önler. Bağırsak sorunlarını gidererek sindirim sistemine yardımcı olur. 

×